Omega-3 za možgane. Ali je res tako pomembna?
Vsako leto veliko ljudi utrpi poškodbe glave. Žal se to število povečuje, deloma zaradi večjega števila prometnih nesreč deloma zaradi vse večje uporabe električnih koles. Omega-3 za možgane
Na srečo lahko poskrbimo za zaščito naših možganov. Vedno več je namreč dokazov, da lahko posledice poškodb možganov zmanjšamo s pomočjo nekaterih hranilnih snovi.
Nizozemski profesor, Frits Muskiet, je nedavno pojasnil, kako lahko omega-3 maščobni kislini eikozapentaenojska kislina (EPK) in dokozaheksaenojska kislina (DHK) pomagata zaščititi možgane. Njegove ugotovitve potrjujeta tudi nedavno objavljena znanstvena članka.
Poškodbe možganov in kako si lahko pomagamo?
Do poškodb možganov ne pride le v cestnem prometu, temveč tudi pri športu. Na primer pri nogometaših, ki lahko zaradi udarcev z glavo utrpijo manjše poškodbe možganov. Po več letih lahko te ponavljajoče majhne poškodbe privedejo do poslabšanja duševnih zmogljivosti. (Vir)
V veliki večini primerov poškodbe možganov, ki jih utrpijo ljudje, spadajo med blage oz. lažje poškodbe. Simptomi v takih primerih običajno izginejo v nekaj mesecih. Pri nekaterih posameznikih pa lahko vendarle ostanejo trajne posledice. Pokažejo se kot glavoboli, slabost in pozabljivost. Obstajajo tudi dokazi, da te blage poškodbe možganov povečujejo tveganje za Parkinsonovo bolezen in demenco v poznejšem življenjskem obdobju.
Vedno več znanstvenikov v svojih študijah in raziskavah ugotavlja, da lahko nekatera hranila pomembno prispevajo k preprečevanju ali omejevanju takšnih posledic. Irski in avstralski znanstveniki so v preglednem članku opisali 11 različnih študij, v katerih so ljudem po poškodbi možganov dajali različna prehranska dopolnila.
Pozitivne rezultate so zabeležili pri osebah, ki so jemale vitamin D in mineral magnezij. Najboljši učinek pa sta dosegli omega-3 maščobni kislini EPK in DHK. Športniki, ki so jemali 2000 mg DHK na dan, so po pretresu možganov okrevali hitreje kot tisti, ki so jemali placebo.
V začetku leta 2023 so ameriški znanstveniki ponovno izvedli vrsto študij o prehranskih dopolnilih pri poškodbah možganov (Vir) in ponovno se je ribje olje (omega-3 EPK in DHK) izkazalo za najbolj obetavno prehransko dopolnilo. Američani trdijo, da se je zaščitni učinek ribjega olja najbolje pokazal pri športnikih, ki pogosto prejmejo udarce v glavo.
Od kod ribjem olju te lastnosti?
Frits Muskiet, zaslužni profesor za patofiziologijo in klinično kemijo na Univerzitetnem medicinskem centru Groningen, je na simpoziju z naslovom »Oskrba pri poškodbah glave« pojasnil, kako ribje olje ščiti možgane.
Fizične poškodbe s spremljajočo okužbo ali brez nje povzročijo poškodbe tkiva. Ta poškodba aktivira imunski sistem, ki ne porabi le veliko dodatne energije v obliki glukoze in maščob, temveč tudi več vitaminov in mineralov. Najpomembnejši med njimi so vitamini (A, B6, B12, C, D, E in folat), minerali (selen, železo, cink in baker) ter omega-3 maščobni kislini EPK in DHK.
»Če primanjkuje bistvenih hranil ali pa je njihovo ravnovesje porušeno, imunski sistem ne deluje več pravilno, kar ima lahko katastrofalne posledice,« nadaljuje Muskiet. Popravljive škode se ne da popraviti in imunski sistem lahko takrat postane celo grožnja nam samim. Znan je citat: »Poškodba glave lahko uniči več sto tisoč nevronov, sekundarni vnetni odziv pa lahko ubije na milijone nevronov ali celo povzroči smrt bolnika.«
Preventiva so ribje olje in druga hranila
EPK in DHK prekineta imunski odziv, aktiven proces, ki se je predhodno začel. Če zaužijemo premalo EPK in DHK, se imunski sistem pretirano odzove. Posledica je nepotrebna škoda ali pa kronično obremenjen imunski sistem, ki neprestano deluje in s tem izčrpava organizem. Pogosto lahko preberemo, da ribje olje pretirano zavira imunski sistem, vendar temu ni tako. Ne zavira ga neprestano, temveč šele, ko je njegovo delo že opravljeno.
Muskiet poudarja pomen preventive: pri ljudeh, ki uživajo dovolj maščobnih kislin omega-3 z uživanjem rib ali kapsul z ribjim oljem, je verjetnost nezdravega imunskega odziva na poškodbo možganov veliko manjša kot pri ljudeh, ki se z njimi ne oskrbujejo dovolj.
Muskiet: »Najboljše, kar lahko naredite zase, je, da dobro poskrbite za ustrezen vnos hranil, preden se zgodi tak dogodek, ki si ga nihče ne želi.«